Vojenství

Na vrcholu moci

Evropské země se díky průmyslové revoluci staly v 19. století globálními vojenskými mocnostmi, které získaly kontrolu nad většinou světové pevniny. Britské námořnictvo kontrolovalo světová moře, díky čemuž byla země schopná udržet obrovské impérium. Sjednocení Německa vytvořilo nejsilnější pozemní armádu světa, která díky průmyslovému potenciálu země ohrožovala mocenskou rovnováhu, jež nakonec vyústila v první světovou válku.

Od druhé světové války k železné oponě

Zkušenosti první světové války, která vedla k obrovským ztrátám na obou stranách, vedly k inovacím ve vojenské strategii, kde na důležitosti získával manévrový boj za pomoci tanků, motorizované pěchoty a letectva, jež následně vedly k úspěchům nacistického Německa v první fázi druhé světové války. Útok Německa a jeho spojenců na Sovětský svaz v roce 1941 však přes počáteční úspěchy vedl k dalším téměř čtyřem letům tvrdých bojů a destrukci prakticky celého kontinentu.

Následný poválečný vývoj směřoval k oslabení tradičních evropských mocností na úkor dvou nově vzniklých tzv. supervelmocí, Spojených států amerických a Sovětského svazu. Nastávající studená válka vedla k vytvoření dvou vojenských bloků – Severoatlantické aliance a Varšavské smlouvy. Tzv. konvenční zbraně do jisté míry nahradilo odstrašení nově vyvinutými jadernými zbraněmi, jejichž použití mohlo vést ke vzájemnému zničení.

Současnost

Více informací o novodobých konfliktech v Evropě naleznete na sesterském projektu Válka v Evropě.

Pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě a rozpad Sovětského svazu na přelomu 80. a 90. let 20. století vedl ke snižování obranných rozpočtů a úpadku ozbrojených sil jednotlivých zemí. Po desítkách let míru zároveň došlo v Evropě k vojenským konfliktům, z nichž nejvýznamnější byla válka v Jugoslávii.

V roce 2014 Rusko obsadilo poloostrov Krym a dále podporovalo tzv. separatisty na východě Ukrajiny, což obnovilo hrozbu ruského útoku i na další země, které Kreml považoval za svou sféru vlivu (například Pobaltí). V roce 2022 se Rusko pokusilo dobýt celou Ukrajinu, navzdory již více než tři roky trvající válce však obsadilo jen menší část země.